© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Pohybové aktivity ve vodě
Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D.

Cvičení s vodními činkami
  • Činky se používají se jako vodní pomůcka při cvicích překonávajících vztlak vody.

  • Jsou vyráběny v různých rozměrech, což umožňuje velkou variabilitu intenzity cvičení. Pokud cvičenec není schopen zanořit činky tak, aby ramena udržel v neutrálním postavení, tzn. že nesmí dojít k porušení stability a k nesprávnému držení těla při cvičení a to jak v mělké tak i hluboké vodě, je nutno zvolit menší velikost činek nebo setrvat u používání rukavic a cíleně posilovat horní polovinu těla, aby byl časem schopen cvičit s činkami.

  • Využívány jsou zejména ve fázi cvičení zaměřené cíleně na posilování jednotlivých svalových skupin horní poloviny těla. Nesmí se však používat celou hodinu, aby nedošlo k přetížení horních končetin. Pozor stále zanořená činka znamená, že svaly jsou ve stálé kontrakci, z čehož vyplývá nutnost odpočinku bez zanořených činek mezi jednotlivými posilovacími sadami s uvolněným úchopem.

  • Při použití činek k cílenému posilování se doporučuje udržovat dolní polovinu těla v pohybu - v klusu nebo běhu. V teplejší vodě může tělo zůstat ve stoji a cíleně se posilují pouze horní končetiny. Nejčastěji se užívá stoj předkročný pravou nebo levou s paralelním postavením chodidel nebo široký stoj rozkročný s pokrčenými koleny a neutrálním postavením pánve, které poskytují dostatečnou stabilitu pro cílené posilování horní poloviny těla.

  • Zatížení při cvičení s činkami ovlivníme mírou zanoření činky i způsobem manipulace s činkou. Postupným zanořením činky lze regulovat a postupně zvyšovat intenzitu cvičení.

  • Pozor na držení činky - postavení zápěstí by mělo být pevné a neutrální, aby se činka stala přirozeným prodloužením paže.

  • Celou dobu cvičení je třeba kontrolovat pohyb činek. Nikdy neztrácet činky ze zorného pole, sledovat činku periferním viděním, aby nedošlo k rozsahu pohybu až za maximální mez.

  • Činky mohou být využívány i jako nadlehčovací pomůcka dolních končetin k cílenému posilování břišního svalstva.

  • Nikdy nepoužívat jako jedinou nadlehčovací pomůcku v hluboké vodě. Pokud cvičenec není schopen stabilizace těla v hluboké vodě, pak platí, že cvičení s činkami zařazujeme až poté, co zvládne tuto základní dovednost.

  • Je třeba stále připomínat správné držení těla a uvolněný úchop mezi cvičeními.