© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Pohybové aktivity ve vodě
Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D.

Relaxační cvičení a strečink
  • Relaxační cvičení a strečink ve vodě tzv. aqua - strečink je nezbytnou součástí cvičení ve vodním prostředí na protažení a uvolnění svalů celého těla.  

  • Strečinková cvičení můžeme provádět samostatně v prostoru, u kraje bazénu, ve dvojici a skupinách nebo s využitím vodních pomůcek.

  • Cílem protahovacích cvičení ve vodě je zlepšení pohyblivosti cvičícího a jeho uvolnění. Dochází k protažení svalů, mobilizaci kloubů a snížení napětí ve svalech a šlachách. Vhodné je zařazovat vznášecí a splývavé polohy usnadňující tělesnou a psychickou relaxaci.

  • Při strečinku a relaxaci je nutné brát v úvahu teplotu vody, která může velmi výrazně ovlivnit kvalitu protažení. Čím je voda chladnější, tím jsou svaly náchylnější k prochladnutí a hůře se protahují. Aby se zachovala tepelná pohoda při protahovacích cvičeních, můžeme při protahování svalstva horních končetin přidat chůzi nebo běh nebo mezi jednotlivá cvičení vložit dynamické prvky.

  • Aqua-strečink zařazujeme v úvodní části tréninkové jednotky nebo cvičební hodiny po zahřátí organismu a na závěr každé hodiny na protažení a uvolnění. Může však tvořit i samostatnou hodinu v rámci rehabilitace nebo regenerace po zraněních, kdy je ale základní podmínkou teplota vody minimálně 30°C, aby nedošlo k prochladnutí organismu.

  • Strečink ve vodě je přínosem pro cvičícího pouze tehdy, je-li prováděn správnou technikou, pozvolna a bez pocitu bolesti, čímž se předchází poranění v průběhu samotného protahování. Měl by dostatečně vykompenzovat předcházející zatížení ve vodě a navodit pocit uvolnění po cvičení a tréninku bez ztráty tepelné pohody organismu.