© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Pohybové aktivity ve vodě
Mgr. Dita Hlavoňová, Ph.D.

Základy synchronizovaného plavání
  • V hodinách i tréninkových jednotkách aqua fitness můžeme aplikovat základní polohy ze synchronizovaného plavání. Je to například poloha na znaku, poloha na prsou, poloha na znaku s přednožením a poloha skrčmo s přednožením, při kterých používáme ploutvový pohyb horních končetin tzv. sculling. Tělo při těchto polohách spočívá na znaku a je v mírném napětí. Hlava je v prodloužení těla, obličej, stehna a špičky leží na hladině. Paže provádějí neutrální ploutvový pohyb u boků nebo ve vzpažení.

  • Nácvik scullingu ve vodě můžeme zahájit vleže na zádech s oporou pat o kraj bazénu nebo s pomocí destičky, aby se pozornost plně soustředila na práci paží. Po nácviku s dopomocí můžeme procvičovat ploutvový pohyb ve volné vodě.

  • Ploutvový pohyb dělíme na ploutvový pohyb neutrální, kdy tělo zůstává na místě a na ploutvový pohyb hnací, který umožňuje pohyb těla různým směrem. Při ploutvovém pohybu hnacím nejsou ruce rovnoběžně s hladinou, ale jsou ohnuté v zápěstí. Prsty ruky směřují buď k hladině nebo ke dnu bazénu a dlaně odtlačují vodu určeným směrem, čímž dochází k pohybu těla po hladině.

  • Znalost ploutvových pohybů přispívá k rozvíjení a zdokonalení pocitu vody a celkové koordinaci pohybů ve vodním prostředí. Správné provedení vyžaduje klidný a plynulý pohyb pažemi ve stejném rytmu, kdy se nad rukou na hladině tvoří víry.

  • Stejně tak i šlapání vody prováděné střídavými krouživými pohyby nohou lze při pohybových aktivitách ve vodním prostředí velmi dobře využít například pro posilování dolních končetin, pro udržení nad hladinou ve vertikální poloze, při přesunech v hluboké vodě, při hrách i základech vodního póla.