4. Charakteristika boxu

Box je individuální soutěžní úpolový sport. V současnosti rozlišujeme box profesionální a amatérský. Rozdíly mezi nimi jsou natolik velké, že se někdy může zdát, jakoby se jednalo o dva různé sporty. Některé odlišnosti jsou na první pohled viditelné i pro laického diváka. Zatímco amatérští boxeři zápasí v ochranných přilbách a nátělníku, profesionální boxeři jsou do půli těla svlečení a boxují bez přilby. Rozdíl je i v charakteru zatížení. V amatérském boxu mužů se jedná o tři kola po třech minutách, v profesionálním boxu může být zápas vypsán až na dvanáct kol. Profesionální box je předmětem komerčních jednání promotérů, kteří vyjednávají konkrétní podmínky zápasů (např. i počet kol). V amatérském boxu se soutěží na olympijských hrách a je oficiálně zastřešovaný asociací AIBA (Association Internationale de Boxe Amateur). Rozdíl je také ve váhových kategoriích (amatérský box má 10 kategorií, profesionální box 17 kategorií). V profesionálním ringu jsou v současnosti celosvětově uznávány čtyři největší boxerské organizace – WBA, WBC, WBO a IBF. Od roku 2013 je novinkou asociace APB (AIBA Professional Boxing), která je zřízena za účelem účasti amatérských boxerů v profesionálním boxu.

Cílem zápasu v boxu je prokázání převahy nad protivníkem ve vzájemném střetu dvou soupeřů, kteří se snaží vzájemně zasáhnout pěstí na povolené zásahové plochy trupu a hlavy. Následující stručný výklad pravidel amatérského boxu je uveden podle pravidel AIBA. Boxeři získávají bodové ohodnocení za čistě provedené údery čelem pěsti. Z důvodu objektivity měření sil jsou boxeři rozdělení do 10 hmotnostních kategorií. Zápas probíhá ve vyhrazeném prostoru, který má půdorys čtverce o straně 6,1 m (ring). Na každé straně je ring ohrazen čtyřmi samostatnými provazy napnutými tak, aby každý z nich zachytil náraz boxerova těla. Každý soupeř má vyhrazený svůj domácí roh (červený, modrý) zbylé rohy jsou neutrální. Boxeři získávají bodové ohodnocení za platné údery. Na dodržování pravidel dohlížejí ringový rozhodčí, bodování zajišťují bodoví rozhodčí. Boxerský zápas je členěn na kola, jejichž délka se liší pro muže, ženy a věkové kategorie. Délka kol podle pravidel AIBA je 3x3 min pro muže, 4x2 min pro ženy, 3x2 min pro juniory a juniorky. Mezi koly je pro všechny kategorie jednominutová přestávka. Pro ochranu boxerů jsou povinné ochranné pomůcky (bandáže rukou, rukavice, přilba, chránič zubů, suspenzor). Mezi zakázané akce (fauly) patří např. úder pod pás, úder do jiné než obličejové části hlavy, úder otevřenou rukavicí aj. Kromě bodového vítězství po skončení časového limitu je možné také vítězství prostřednictvím KO (knockout) nebo TKO (technický knockout).

© 2011 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity | poslední změna: 2013-08-29 14:15:07