PREVENCE ÚRAZŮ VÝUKOU PÁDOVÉ TECHNIKY

Pády na in-line bruslích

Aplikace pádové techniky pro konkrétní sport má vždy svá specifika. Výuku pádů na inline bruslích začínáme vždy na měkkém povrchu, např. trávníku. Důležitý je vždy dopad na chrániče, které jsou základním vybavením inline bruslaře.

Pád vpřed bez převratu se zaražením

Při pádu vpřed bez převratu dopadá bruslař postupně na chrániče kolen, dlaní a loktů. Hlava je otočena stranou, ruce směřují k sobě, prsty zvednuty nahoru.

 

 

Pád vzad bez převratu ze zaražením

Při pádu vzad bez převratu dopadá bruslař nejdříve na hýždě, pokračuje valivým pohybem vzad. Současně s dopadem na záda začíná tlumit pád tlakem přes chrániče dlaní a loktů. Paže jsou vedle boků, prsty zvednuty nahoru. Hlava je v předklonu tak, aby zátylek zůstal nad zemí.

 

Pád vpřed s převratem se zaražením

Při pádu vpřed s převratem získává bruslař první oporu malíkovou hranou přední ruky, pokračuje valivým pohybem přes rameno a tlumí pád chrániči dlaně a loktu zadní paže. Prsty ruky, jako vždy, zvednuty nahoru. Dopadová poloha je na boku, obě ruce před tělem, hlava nad zemí.

 

Pád stranou bez převratu se zaražením

Při pádu stranou dopadá bruslař na bok a současně tlumí pád tlakem přes chrániče dlaně a loktu. Dopadová poloha je stejná jako při pádu vpřed s převratem.

 

Po zvládnutí pádové techniky na měkkém povrchu je možné výcvik ukončit. Kdo chce být však na skutečný pád dobře připraven, může pokračovat na tvrdém povrchu. K těmto cvičením však musí každý přistoupit dobrovolně. Zvláště u dětí a mládeže není vhodné bruslaře nutit.

Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 68499 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 1604 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová, M.Blažová
Creative Commons License PREVENCE ÚRAZŮ VÝUKOU PÁDOVÉ TECHNIKY by PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D., PhDr. Michal Vít, Mgr. Jitka Chvátalová is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/pady/.
Investice do vzdělávání