Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne?

Hry s raketou a míčkem

Než začneme žáky učit jednotlivé údery, můžeme je seznámit s badmintovým náčiním (raketa, míček) pomocí her.

 

Kapky

Tato hra (cvičení) je určena pro dvojice. Hráči ve dvojicích stojí čelem proti sobě, zhruba na vzdálenost 1 m. Jeden z dvojice má obě paže v předpažení a v každé ruce drží badmintonový míček za pérka. Míčky představují kapky deště, které se druhý hráč snaží zachytit. Hráč, který pouští míčky, si určuje, v jakém okamžiku míček pustí, stejně tak si může vybrat, zda upustí míček z levé či pravé ruky. Druhý hráč se snaží co nejdříve tento míček zachytit rukama, aby míček (kapka) nespadl na zem. Po pěti pokusech se hráči vymění. Hráči si mohou počítat úspěšné pokusy. Touto hrou rozvíjíme u žáků reakční schopnosti.

 

Smradlavá vejce

Tato hra je určena pro dvojici i více hráčů (např. 4, 8, 16, 20). Hráče rozdělíme na 2 družstva. Každé družstvo je na jedné straně sítě. Každý hráč si vezme do ruky 2-5 míčků (záleží na počtu hráčů), tyto míčky představují smradlavá vajíčka. Po zahájení hry se hráči snaží co nejrychleji zbavit všech smradlavých vajec, míčky mohu hráči na druhou stranu odhazovat po jednom. Je dobré dodržet ještě jedno základní pravidlo, při odhodu nesmíme překročit přední podávací čáru. Po závěrečném hvizdu (např. po 2 min) žáci musí přestat házet míčky na stranu soupeře. Sečtou se míčky, které na kurtu zůstaly ležet. Vyhrává to družstvo, které má na svém kurtu méně smradlavých vajec – míčků.

 

Štafety

Než začneme s žáky hrát hry s raketou a míčkem, je důležité naučit je správně držet raketu.

Vhodnou volbou na seznámení s raketou u větších skupin jsou štafety. Hráče rozdělíme do několika družstev po 3-6 hráčích. Určíme startovací čáru, za kterou se družstva zařadí. Do vzdálenosti 10-20 m postavíme kužel (krabici od míčků), kde se hráči budou otáčet. Každé družstvo dostane jeden míček a jednu raketu. Kreativnosti se meze nekladou, my uvádíme pár příkladů, jaké dovednosti pro štafety můžeme zvolit.

Ukázka štafet

 

Případně z badmintonových míčků můžeme vytvořit slalomovou dráhu, kterou jednotliví hráči mohou překonávat:

  • během popředu,
  • během pozadu,
  • cvalem stranou apod.

Při těchto štafetách raket nevyužíváme, jako štafetový kolík můžeme zvolit míček.

 

Hokej

Tato hra je určena pro páry. Každý z hráčů si vezme raketu a do dvojice si hráči vezmou jeden míček. Hráči si stoupnou rozkročmo naproti sobě, na vzdálenost poloviny šířky kurtu pro čtyřhru. Jejich rozkročené nohy představují branky. Pomocí rakety se po zemi svému soupeři snaží trefit gól. Hráč trefení branky může zabránit opět jen raketou, nesmí uhýbat nohama. Vyhrává ten, co za daný čas trefí více gólů.

 

Badmintonový biatlon

Badmitnonový biatlon je podobný štafetě olympijského biatlonu. Místo běhu na lyžích hráči běhají a místo střelby z malorážné pušky se střílí na cíl pomocí badmintonových míčků. Hráče rozdělíme do družstev (např. 4 x 5 hráčů apod.). Družstva soutěží mezi sebou. Na startovní čáru se seřadí všechny jedničky jednotlivých družstev. Po startu hráči vybíhají kolem dráhy vyznačené kužely (1-2 kola). Po oběhnutí kola se hráči zastaví na střelnici. Každý tam má připravené střely (např. 3 badmintonové míčky), kterými se snaží trefit cíl (např. díl bedny). Pokud se hráč netrefí, než vystartuje do dalšího běžeckého okruhu, musí oběhnout ještě jeden menší trestný okruh (opět můžeme vyznačit kužely). Po doběhu velkého okruhu hráč předává štafetu plácnutím dalšímu členu svého týmu. Vyhrává družstvo, které nejrychleji absolvuje danou trať.

 

Indiáni a kovbojové

Při této hře rozdělíme všechny zúčastněné na dva týmy. Jeden tým představuje indiány a druhý kovboje. Cílem kovbojů je ukrást poklad (např. krabice badmintonových míčků apod.) indiánům z vymezeného území, aniž by byli zasáhnuti míčkem. Indiáni se snaží zabránit kovbojům ukrást poklad tím, že je trefují míčky, kterými je „usmrcují“. Každý z indiánů si na začátku do ruky vezme 3-5 střel (míčků). Po startu se snaží kovbojové proběhnout vymezeným územím až k pokladu. Jakmile poklad ukořistí, snaží se vrátit zpět na startovní čáru. Indiáni nesmí při střelbě překročit čáru vymezeného území (např. volejbalové hřiště apod.).

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 411118 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne? by Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Zora Svobodová, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/raketovesporty/.
Investice do vzdělávání