Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne?

Vybavení pro badminton

Tělocvična

Prvním požadavkem pro výuku badmintonu je tělocvična. Pokud máme tělocvičnu s nalajnovanými kurty, je to velká výhoda. Ale žáky s badmintonem můžeme seznámit i v tom případě, že kurty v tělocvičně nalajnované nemáme a nemáme k dispozici ani sítě.

Pokud máme možnost badmintonové kurty v tělocvičně nalajnovat, necháme je udělat dle pravidel badmintonu. Levnější variantou je, že je v tělocvičně sami vyměříme a nalajnujeme pomocí pásky, která je snadno dostupná. Prodává se např. společně s badmintonovým setem.

Síť je natažena na sloupcích vysokých 155 cm, horní okraj sítě ve středu kurtu je ve výšce min. 152,4 cm.

 

Míček

V badmintonu se hraje se speciálními badmintonovými míčky. Ty můžou být buď plastové, nebo péřové. Péřové míčky se využívají v závodním badmintonu, jak v tréninku, tak při soutěžích. Péřový míček má 16 husích brk zasazených do korkové základny.

Plastové míčky používáme u začátečníků. Hojně jsou využívány u hobby hráčů, neboť jsou odolnější, déle vydrží, a tím pádem jsou méně finančně náročné. Přírodní brka jsou nahrazena napodobeninou ze syntetického materiálu. Vyrábějí se v barvě bílé a žluté.

V praxi mají plastové míčky tři základní rychlosti. Informace o rychlosti míčku se zjistí z barvy proužku, který se nachází na korkové hlavičce:

  • červený proužek – nejrychlejší, vhodný do chladnějších podmínek a teplot haly do 15°C,
  • modrý proužek – středně rychlý, použitelný pro teploty haly 15 – 25°C (u nás nejčastěji používaný),
  • zelený proužek – pomalý, vhodný do vyšších nadmořských výšek, používá se v halách nad 21°C.

 

Pro začátek by nám mohly stačit tři krabice po 6 plastových míčcích v různých rychlostech.

 

POZOR

Dejte pozor při koupi míčků, v obchodních sítích se bohužel vyskytuje hodně nekvalitních míčků, které nesplňují základní letové vlastnosti. Je důležité, aby míček měl korkovou hlavičku a kvalitní plastovou sukénku. Proto doporučujeme vybavení nakupovat ve specializovaných prodejnách nebo si tam nechte alespoň poradit. Cena kvalitního plastového míčku se pohybuje asi od 40 Kč/kus. Míček musí při letu držet směr.

 

Raketa

Badmintonové rakety za posledních několik let prošly obrovským vývojem. Dřívější dřevěné či kovové rakety byly nahrazeny raketami z lehčích, pevnějších a pružnějších materiálů, jako je grafit, karbon, titanové a kevlarové vlákno. Dnešní váha raket začíná už pod 80g. Pro začínající hráče bychom doporučili raketu pod 100g. Vhodné jsou rakety, které už nemají krček mezi hřídelkou a hlavou rakety. Výplet by měl být pevný, aby se míček nedostal mezi struny a mohl se od něj správně odrazit.

 

Ideální by bylo, kdybychom mohli zajistit raketu pro každého hráče ve třídě (např. 20 žáků = 20 raket). Minimum by mělo být 10 raket, resp. 1 raketa pro dva hráče, kterou si pak při výuce střídají. V dnešní době se dá relativně levně zakoupit set pro školy, který obsahuje kromě raket a míčků, také sítě.

S výběrem vhodných raket vám určitě rádi pomohou prodejci specializovaných badmintonových obchodů.

 

Oblečení a obutí

Oblečení na badminton by mělo být pohodlné, z prodyšného materiálu.

Charakteristika vhodné obuvi pro badminton:

  • odpružení v patní části, které tlumí nárazy,
  • podrážka by neměla po povrchu, na kterém hrajeme, klouzat,
  • světlá podrážka, která na palubovce nezanechá čáry,
  • je lehká.

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 411219 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Raketové sporty (badminton, squash) ve školní TV. A proč ne? by Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D., Mgr. Zora Svobodová, Ph.D., Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/raketovesporty/.
Investice do vzdělávání