Noc vědců 2022

  • 30. září 2022
    18:00 – 23:59
  • Fakulta sportovních studií MU, Kamenice 753/5, Brno

Noc vědců - národní program

Na naší fakultě můžete navštívit hned čtyři stanoviště!

  • PhDr. Tereza Možná z katedry spol. věd a managementu sportu má v učebně E34/203 připraven program „6. smysl (propriorecepce)“:

Pět základních smyslů zná snad každý z nás, ale věděli jste, že existuje také „šestý smysl“, zvaný propriorecepce? Přijďte zjistit, kde je velká část vašich propriocepčních receptorů a jak obstojíte v testech rovnováhy. Těšíme se na vás na fakultě sportovních studií.

  • Mgr. Alena Skotáková, Ph.D. a Mgr. Pavlína Vaculíková, Ph.D. z katedry gymnastiky a úpolů připravují v E34/118 (pohybová TV) program Kvalita vnímání a co když jeden smysl chybí“:

Na stanovišti zjistíte jaké to je, když něco chybí, např. zrak nebo sluch. Chybějící smysly, pak mohou ztěžovat orientaci v prostoru anebo komunikaci. Prakticky si vyzkoušíte komunikaci beze slov a také se dozvíte, který podnět vnímáme nejrychleji – akustický, taktilní, vizuální... A na závěr si můžete zahrát netradiční pexesa: čichové, hmatové či sluchové.

  • Mgr. Kateřina Jenčíková a Mgr. Marta Gimunová, Ph.D. z katedry kineziologie v učebně E34/225 povedou program „Dokáže noha to, co ruka?“:

Přijď si vyzkoušet, zda jsou tvé nohy stejně zdatné jako tvé ruce! Pozná tvé chodidlo, na čem stojíš, aniž by ses předtím podíval? Kolik věcí zvládneš nohama posbírat? A co všechno dokážeš namalovat nohou? Můžeš si i zasoutěžit s ostatními návštěvníky...

  • Mg. Tereza Králová, Mgr. Zdeněk Morávek a Mgr. Luděk Helis z katedry atletiky, plavání a sportů v přírodě nabídnou v E34/119 (univerzální TV) program „Koordinační schopnosti ve sportovním prostředí – aneb svaly nejsou všechno!“:

Každý sportovec potřebuje ke svému pohybu informace z vnějšího prostředí, které mu zajišťují smysly. Čeká vás zkouška Vašich smyslů a jejich propojení s pohybem těla. Od základního vnímání svého těla v prostoru, přes vnímání různých tlakových receptorů po těle a posouzení hmotnosti objektů, přes sluchové vnímání, schopnost přizpůsobit tlak a sílu při přesnosti hodů na cíl až k propojování smyslů a receptorů při překonávání překážkových drah ve ztížených podmínkách. Čekají Vás aktivity například: posouzení velikosti svého těla vůči okolí; hody na cíl naslepo, který objekt je těžší, překážková dráha a další!

For English programme visit the official website.

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info