Laboratoř podpory zdraví

garant laboratoře
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.

V Laboratoři podpory zdraví sledujeme a analyzujeme základní ukazatele výživového stavu, složení těla, zdravotní zdatnosti a také posturu.

Vybavení laboratoře splňuje podmínky pro výuku praktických předmětů, jako je například Výživa, Zjišťování výživových zvyklostí, Výživové programování, Výživové programování ve sportu, Doplňky stravy ve sportu. Laboratoř je také výborným zázemím pro plnění Praxí studentů oboru Regenerace a výživa ve sportu, tak také studentů oboru Aplikovaná kineziologie.

Laboratoř pro tyto podmínky simuluje výživovou poradnu s plným vybavením (měření složení těla, nutriční SW, měřicí přístroje, tlakoměry, lehátka, pomůcky pro sledování tělesné zdatnosti). Studenti v rámci praxí si mohou zkoušet práci s klientem s kompletním vyšetřením. Tím se připravují na budoucí povolání.

V rámci vědecké činnosti jsou využívány zejména přístroje pro měření složení těla (Inbody 230) a nutriční SW (Nutri pro, Beetfit), které umožňují velmi podrobně analyzovat výživové zvyklosti klientů.

Pro sledování variability srdeční frekvence je používán přístroj Dians 8 a pro externí využití aplikace Mysasy.

V laboratoři jsou uskladněny také drobnější přístroje, které slouží jako pomůcky do výuky (například pro předmět Neurofyziologie, Alterantivní typy masáží) nebo pro využití pro měření v terénu. (sporttestery, kladívka, mysasy, Inbody 230, tlakoměry.