Laboratoř zátěžové fyziologie

garant laboratoře
Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D.

V laboratoři zátěžové fyziologie sledujeme odpověď organizmu na zatížení. Pomocí základních fyziologických parametrů (SF, TK, DF, DO, V, VC, VO2max....) můžeme diagnostikovat základní pohybové schopnosti, resp. aerobní a anaerobní předpoklady jedince.

Vybavení laboratoře je určeno jak pro výuku studentů v jednotlivých studijních oborech, tak pro výzkum. Běžně zde probíhají měření za účelem získání dat pro závěrečné práce studentů, tak i větší výzkumné projekty při kterých provádíme základní diagnostiku nebo využíváme ergometrů (bicyklový ergometr, běhátko) pro intervenční část výzkumu.

Pomocí dalších přístrojů monitorujeme a následně vyhodnocujeme fyziologické funkce (oběhový systém, dýchací systém, metabolismus, atd.). To nám umožňuje především analyzátor plynů (Cortex Metalyzer 3B) doplněný o hrudní pásy či EKG. Najdeme, zde i další vybavení jako je laktátoměr, přístroj pro měření saturace kyslíku ve svalech (MOXY), termokamery. V laboratoři jsou uskladněny i drobnější přístroje pro výuku jakou jsou sporttestry, tlakoměry, spirometry, antropometry, apod.

Mezi rutinní testy prováděnými v laboratoři zátěžové fyziologie patří zátěžový test do maxima se stanovením aerobní kapacity (VO2max) a ventilačních prahů. Druhým nejpoužívanějším testem je tzv. Wingateský test, který slouží pro diagnostiku anaerobních předpokladů. Analyzátor plynů se využívá také při měření bazálního/klidového metabolismu, což nám umožňuje hodnocení energetického výdeje člověka.

 

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info