3 cesty k pomoci

Tři děti, tři příběhy a tři cesty k pomoci, které podniká náš doktorand Jan Caha se svým kamarádem Ondřejem. „Pokud můžeme pomoci pouze tím, že překonáme svoje fyzické limity, tak je to nejmenší, co můžeme pro trojici potřebných udělat. Oni se totiž možná překonávají každým dnem jen proto, aby tady s námi mohli být.“

16. 8. 2021 Jan Caha

V minulém roce jsme si vyzkoušeli charitativní jízdu na kolech z Česka do Chorvatska pro podporu malého Vašíka. Letos jsme si tedy řekli, že jistě společně dokážeme více, a že naše pomoc může být ještě o kus větší. Rozhodli jsme se tak k uskutečnění tří zcela odlišných fyzicky náročných cest. Během nich sbíráme finanční prostředky pro Sofinku, Maxíka a Tomíka. Všechny cesty pojí společný název: "3 cesty k pomoci" a každé dítě je v podstatě ambasadorem jedné z nich.

Již v dubnu jsme absolvovali první a celkově nejdelší cestu. Vydali jsme se do dalekého Nepálu, který ač zmítaný covidem, přijal nás s otevřenou náručí a možností vypravit se pod nejvyšší horu světa. Každým dnem jsme tak plně naloženi procházeli stále nehostinnější krajinou, abychom 11. den cesty stanuli pod Mt. Everestem a sledovali východ slunce nad jeho vrcholkem. Navštívili jsme také základní tábor, kde se chystají horolezci na samotný „summit push“ a nebo úžasný vrcholek Kalla Pathar s výškou 5648 m n. m. Úžasný zážitek, plný zcela odlišné kultury. Fyzicky náročná cesta, která měla mnoho úskalí a chvil k poznání a překonání se například v přespávání v mínusových teplotách. Ale také naprosto úžasná a neopakovatelná krajina, která bere dech každým pohledem. V Nepálu jsme nakonec strávili celý měsíc a musím říct, že to byl zážitek na celý život.

Ve druhé ceste, kterou jsme si naplánovali na začátek prázdnin, jsme vrazili do Čechy oblíbeného Chorvatska, abychom jej zase trochu netradičně objevili z jiné perspektivy. Přesně to se také stalo. Půjčili jsme kayaky a na 5 dní vrazili na širé moře směr národní park Kornati. Úžasné scenérie střídaly vlnovité kanoystické zážitky korunované nutností počkat na lepší povětrností podmínky jako ztroskotaná posádka dvě noci na pustém ostrově. Nakonec jsme ale 5. den ráno dorazili do cíle a splnili tak i druhou cestu k pomoci.

Nyní se pilně připravujeme na zářijovou poslední cestu. Ta bude kopírovat známého heslo „všechny cesty vedou do Říma“, a tak se protnutím Alp pokusíme z Česka dorazit pod Římské koloseum a vítězoslavně povstat jako gladiátoři na konci této zážitků plné trojice cest. Startujeme 2. září. Tak nám držte pěsti.

Čeká nás tak dohromady 34 dní, kdy budeme snažit posouvat svoje fyzické hranice. 34 dní kdy budeme zároveň upozorňovat na důležitost pravidelného pohybu, který nejen nám dospělým, ale hlavně dětem začíná výrazně chybět. 34 dní poukazující na to, že mezi námi žijí lidé, kteří by se hýbat chtěli, ale jednoduše nemohou. Ale také 34 dní, které v nás nechají obrovské zážitky. A hlavně 34 dní, které jsou v našich životech jen krátkou epizodou, ale které jak věříme dokážou Sofince, Maxíkovi a Tomíkovi neuvěřitelně pomoci.

Ondra & Jenda

Instagram @3cestykpomoci Přispět