Český rozhlas vysílal z kampusu Bohunice

1. 2. 2019

V pátek 25. ledna z Fakulty sportovních studií MUNI vysílal živě Český rozhlas Brno, a to u příležitosti 100 let od založení Masarykova univerzita. Živé vysílání zahájila Tereza Fojtová, tisková mluvčí univerzity, která prezentovala probíhající oslavy stoletého výročí založení Masarykovy univerzity a současně zvala širokou veřejnost 15. července 2019 na brněnské výstaviště, kde se bude konat akce MUNI 100. Součástí vysílání byly rozhovory s proděkanem pro vnější vztahy dr. Tomášem Vespalcem o dění na fakultě, dr. Martinou Bernacíkovou o probíhajících měřeních, dr. Tomášem Vodičkou, technikem laboratoří, o Diagnostickém centru. V rámci Poradny Apetýtu hovořila výživová specialistka, z Katedry podpory zdraví, dr. Iva Hrnčiříková.

Během dopoledne souběžně s živým vysíláním probíhaly měření v laboratořích fakulty, o které byl velký zájem širokou veřejností...

Probíhalo vyšetření chodidel, které jsou každodenně nejnamáhanější částí těla. Možné problémy, které mohou vyústit v bolesti při pohybu, lze právě vyšetřením chůze odhalit. Metoda poskytuje informace o stranové asymetrii, nejzatěžovanějších oblastech chodidla a morfologických změnách nohy. Současně bylo možné ve stejné laboratoři zjistit svou sílu stisku a porovnat své schopnosti se studenty fakulty.

Dalším vyšetřením byla Bioelektrická impedanční analýza, která je rychlou a dostupnou metodou, jak zjistit morfologické složení těla. Podíl tuku, svalové hmoty, množství vody a distribuce jednotlivých složek v rámci těla. Tyto informace jsou důležité při stanovení zdravotních rizik, které mohou nastat, pokud je hmotnost či podíl tuku nad normou. Jedná se tak o vyšetření, které může na tyto rizika poukázat a včasně na ně reagovat.

Poslední metodou byla Kaliperace, kdy pomocí mechanických kleštiček - kaliper (lidově zvaných „tukoměr“) byla na těle měřena tloušťka několika kožních řas. Kaliperace je nezbytnou metodou pro hodnocení tělesného typu člověka, tzv. somatotypu.

Všichni, kdo nestihli navštívit naše laboratoře, se mohou objednat v Diagnostickém centru na komerční měření.

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info