Chorvatský projekt RokOtok

Nikola Stračárová, doktorandka na FSpS, tráví letošní červenec plavbou po chorvatských ostrovech. Nejde však o dovolenou. Jako zástupkyně Chorvatského červeného kříže se zapojila do projektu RokOtok, vzdělávacího plaveckého maratonu.

21. 7. 2021 Nikola Stračárová

RokOtok je projekt vytvořený na památku Roka, zvědavého veselého chlapce, který plánoval navštívit všechny chorvatské obydlené ostrovy se svým otcem, ale dobrodružství bylo náhle přerušeno ve třinácti letech, kdy Rok opustil tento svět. Jeho otec Domagoj Jakopović, lépe známý jako Ribafish, se rozhodl splnit slib svého syna, plavat z ostrova na ostrov, pokračovat v příběhu a zapojit do něj další děti a rodiče, aby společně uskutečnili svůj nikdy nekončící životní projekt.

Vytvořil tedy Asociaci a projekt #RokOtok (chorvatsky Otok = ostrov), vzdělávací plavecký maraton, ve kterém během tří let a padesáti etap propojí všech 50 chorvatských obydlených ostrovů. Projekt začal v létě 2019, kdy plaval přes 100 km spojujících 17 obydlených ostrovů na jižním Jadranu. Kvůli situaci a covid omezení byl rok 2020 vynechán, ale v létě 2021 je naplánováno dobrodružství na Středním Jadranu, kdy bude navštíveno 17 nových ostrovů.

Cílem projektu je zvýšit povědomí o důležitosti času, který rodiče tráví s dětmi sportem, hrou a učením, a rozvíjet a podporovat zvědavost, zájmy a výzkumného ducha dětí. A právě prostřednictvím her a aktivit s rodiči plánuje učit děti o kulturním a přírodním dědictví každého ostrova, který navštíví. Prostřednictvím speciálně připravených ekologických workshopů navíc Ribafish upozorní na důležitost ochrany životního prostředí se zvláštním důrazem na ekologickou likvidaci odpadu.

Jak to probíhá?

Po Ribafishově příjezdu (připlavání) na ostrov děti a jejich rodiče vyslechnou přednášku, hledají spolu ukryty poklad a zároveň se dozví více o ekologickém nakládání s odpady, různých nových hrách, které mohou hrát a zajímavých faktech o ostrově, na kterém žijí. Budou hovořit o důležitosti učení, socializaci a různých způsobech, jak se mohou naučit, jak pomoci naší planetě a co můžeme dělat každý den, kromě sběru odpadu pro sebe, někdy i pro ostatní, pro naši lepší a čistší budoucnost. Na závěr vyčistí pláž a okolí a dostanou dárky (mapu ostrova, tričko, ručník, knihu…). Na každém ostrově bude umístěna speciální „ekologické“ cache, které budou krátké informace o projektu, ekologii a ostrovu.

Moje úloha na lodi

• Jsem součástí týmu, která se měsíc plaví po ostrovech (plavec, pomocný plavec, lékař, plavčík =dobrovolník z červeného kříže, PR manager, skiper).
  • Jsem jako jediný zástupce Chorvatského červeného kříže.
  • Celá akce je charitativní, nezisková, všichni jsou zde dobrovolně.
  • Rozprava s dětmi, sportovní aktivity s dětmi.
  • Provádím výzkum, ze kterého vznikne článek.
  • Hlídám fyzický a psychicky stav plavce.
  • Provádím zahřátí a strečink.
  • Doporučuji vhodnou stravu.

Plán první etapy

Plán druhé etapy