Na Special Olympics World Games v Berlíně vyráží výzkumná skupina z FSpS MUNI

Special Olympics World Games – Světové hry Speciálních Olympiád jsou jednou z největších mezinárodních sportovních akcí celosvětového významu, které staví do centra pozornosti sportovce s mentálním a kombinovaným handicapem. Zahájení těch letošních je již za dveřmi! Proběhnou v termínu 17. – 25.6. 2023 v německém Berlíně, kde změří své sportovní dovednosti přes 7 000 sportovců z více než 170 zemí Světa.

8. 6. 2023 Tereza Možná

Na Světové hry Speciálních olympiád v Berlíně vyráží také společná skupina mladých výzkumníků z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, která byla vybrána mezi 35 prestižních výzkumných týmů z celého světa, aby zde realizovala svůj výzkumný záměr. Studenti pod supervizí paní profesorky Hany Válkové zahájili společné přípravy už při tradiční mezinárodní konferenci „Hry 2023 – (Research and aplication)“, pořádané v dubnu plzeňským Centrem tělesné výchovy.

Výzkumný projekt se týká tzv. Sjednocených sportů (Unified sports®), kdy společně trénují a účastní se utkání sportovci s mentálním postižením a „partneři“ bez mentálního postižení v jednom týmu. Výzkumníci se zaměří na hodnocení indexů aktivity a kooperace mezi sportovci a partnery. Výsledky budou sloužit jak tréninkovým záměrům skupin sjednocených sportovních her, tak pro další publikační a metodické výstupy.

Paní profesorka Hana Válková prozradila, že: „Předchozí zkušenosti naše výzkumná skupina měla v hodnocení Sjednocené malé kopané, nikoliv futsalu, který je pro nás v tomto ohledu novinkou.“ Proto museli výzkumníci v rámci přípravy precizovat hodnotící systém typicky pro futsal a také zkonfrontovat míru shody mezi hodnotiteli. K tomu jim posloužila pilotní studie, v rámci které se sešli při okresním přeboru futsalu v Brně Maloměřicích.

Výprava výzkumníků bude reprezentovat Fakultu sportovních studií a MUNI nejen během výzkumných aktivit v rámci her, ale také během speciálních summitů pro vědeckou komunitu s mezinárodním zastoupením.

Za celý výzkumný tým

PhDr. Tereza Možná