Ohlédnutí za výzkumem na Světových letních hrách Speciálních olympiád v Berlíně 2023

Na World games Special Olympics 2023, tedy jednu z největších sportovních akcí roku 2023, se kromě české reprezentace vydal i český výzkumný tým, složený ze studentů Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně a Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, pod vedením paní profesorky Hany Válkové. Úkolem vědeckého týmu bylo analyzovat kooperaci a aktivitu hráčů při futsalových utkáních v rámci Special Olympics Unified Sports®, kdy spolu na světové úrovni v jednom týmu soutěží vždy sportovci zdraví a s mentálním postižením.

4. 7. 2023 Tereza Možná

To, že se jednalo o jednu z největších sportovních akcí tohoto roku dokládají především následující čísla. Světových her speciálních olympiád v Berlíně (Special Olympics World Games) se totiž účastnilo přes 7 000 sportovců z více než 190 zemí z celého světa. Celkem se soutěžilo ve 26 sportech, ve kterých bylo zapojeno přes 3 000 trenérů a více než 20 000 dobrovolníků. V sobotu 17. 6. 2023 odstartovaly na Opening Ceremony zapálením olympijského ohně na Olympijském stadioně v Berlíně, kde na dechberoucí show zahájil devět napínavých závodních dní spolkový prezident Německa Frank-Walter Steinmeier. Slavnostně byly hry ukončeny v neděli 25. 6. 2023 u Braniborské brány v historické části Berlína.

Fanoušci měli možnost podpořit 56 nominovaných reprezentantů ČR, kteří se utkali v boji o medaile v 11 různých sportovních disciplínách. Nutno doplnit, že každý člen naší reprezentace si zaslouží obrovské uznání a gratulace, protože kromě 26 medailových umístění, obsadili mnohokrát krásná 4. a 5. místa, padaly osobní rekordy a všichni podávali výkony takřka za hranicí svých možností. Podrobnější informace o české delegaci na hrách najdete na facebookové stránce Speciálních Olympiád ČR, nebo na webu organizace.

Ovšem i český výzkumný tým podával během devíti dnů olympijského klání skvělé výkony, které byly mnohokrát rovněž na hraně lidských možností. Studenti poctivě analyzovali přímo na stadionu všechny futsalové zápasy, které se v rámci světových her konaly. Neodradilo je tropické počasí, ani prudký liják. Ve volných chvílích podporovali českou výpravu na všech dostupných sportovištích, fandili a sdíleli emoce s našimi handicapovanými sportovci i jejich trenéry. Mimo to navštěvovali vědecká setkání, meetingy a přednášky pro mladé výzkumníky, reprezentovali FSpS MUNI i PDf ZČU na konferencích a aktivně svůj výzkum prezentovali trenérům jednotlivých futsalových reprezentací. Díky jejich pilné práci, entuziazmu a výzkumnému zapálení projevili o výsledky a publikace zájem nejen všichni trenéři analyzovaných futsalových týmů, ale také ostatní vědci i samotné vedení Speciálních Olympiád na mezinárodní úrovni.

Možná se ptáte, co je na analýze kooperace a aktivity hráčů futsalu tak zajímavého… nebo vás napadá, zda se o výsledky nezajímali všichni pouze ze zdvořilosti?

I to je samozřejmě možné 😊, ale v rámci Special Olympics Unified Sports® je to opravdu aktuální a ožehavé téma. Idea Speciálních Olympiád je vytvoření příležitostí pro mentálně handicapované osoby, aby mohli sportovat, sdílet emoce, navazovat přátelství a komplexně se rozvíjet stejně jako jejich vrstevníci bez postižení. Special Olympics Unified Sports® jsou unikátním konceptem, kdy spolu v jednom týmu soutěží sportovci zdraví a s mentálním postižením. V rámci fair play by tedy neměla o výhře či prohře týmu rozhodovat výhradně aktivita a sportovní výkony sportovců bez handicapu, stejně jako by měla být zachována myšlenka a poslání Unified Sports, tedy kooperace celého týmu a zapojení jedinců s mentálním postižením. To je bohužel na světové úrovni často vytlačováno soutěživostí a touhou po medailích za každou cenu. Chybí podklady pro rozhodčí o povolené a nepovolené aktivitě i kooperaci hráčů, což znemožňuje přísnější nastavení pravidel i následné sankce.

Nechme se překvapit, zda se plány podaří realizovat, a studenti FSpS MUNI budou mít tu čest pomoci sportovcům s handicapem, aby nejen futsal, ale i další kolektivní sporty v rámci Special Olympics Unified Sports®, mohly být zase o něco více v souladu s ideou fair play i na té nejvyšší světové úrovni.

Vedoucí výzkumného týmu PhDr. Tereza Možná
Fakulta sportovních studií MUNI
Katedra tělesné výchovy a společenských věd