Plavání s handicapem

Samostatně ve vodě, samostatně v životě – takové je jedno z hesel metody Aqua(E)Motion Therapy. Ta má za cíl zpřístupnit plavání lidem s handicapem. Naši studující si principy této metody vyzkoušeli na vlastní kůži v rámci předmětu Didaktika plaveckých sportů, a to díky spolku SK Kontakt Brno. 

19. 10. 2021

Naši studující pracovali ve vodě ve dvojicích. Nejprve se vžili do role instruktora, kdy nacvičovali uvolňovací cvičení, tažení či dopomoc do nádechu. Ocitli se také v pozici handicapovaného plavce. Zkusili si, jaké to je plavat s určitým typem postižení dle klasifikačních tříd od nejvyšší třídy po nejnižší. Ve vodě, která funguje jako téměř beztížné prostředí, praktikovali stejně jako para plavci technické cvičení z řady KONEV (název odvozen od jmen zakladatelů plavecké akademie bez bariér Kovář-Nevrkla).  

Velké díky za účast ve výuce patří para plavci Petru Stillerovi, para plavkyni Agátě Koupilové a také instruktorovi Honzovi Sommerovi za výuku samotnou.

O SK KONTAKT BRNO

SK KONTAKT BRNO z.s. vznikl v roce 2000 a jeho založení bylo iniciováno plaveckou akademií bez bariér – KONTAKT bB (nyní České Para Plavání). Našim cílem je, aby se pohybová aktivita a sport staly součástí zdravého a aktivního životního stylu osob s postižením. Nosnou aktivitou je plavání. Do roku 2016 fungovalo jako jedno ze středisek KONTAKTu, které mělo své pobočky po celé ČR. Výuka probíhá ve všech střediscích dle stejné metodiky. Od roku 2016 funguje jako samosprávný celek – zapsaný spolek. K dnešku má kolem 100 aktivních plavajících členů a 30 dobrovolníků kteří podporují výuku. Vyučujeme dle metodiky Aqua (E)Motion Therapy. Využíváme technické cvičení z řady KONEV. Výuka je rozdělená do 3 stupňů vždy s důrazem na rehabilitaci. Kdy v začátcích nebo pro plavce s nejtěžším postižením využíváme individuální přístup instruktora ve vodě. Končí se ve sportovní skupině, kde mají tréninky s vizí podávat sportovní výkony a účastnit se Československého poháru v para plavání,“ shrnuje působení spolku Jan Sommer. 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info