Suchej únor: Jak alkohol ovlivňuje vztahy

Alkohol zasahuje i do velmi choulostivých oblastí našeho života. A jednou z nich je – připravme se na to magické slovo – sex. Ať už máme stabilního partnera, nebo si jedeme v současnosti stále častější „single“ jízdu, měli bychom vědět, jak nemile nám může do milostného života alkohol zasáhnout. Vše je o tom hlídat si míru a hranice. A to nejen naše vlastní, ale i našeho milostného protějšku.

9. 2. 2022

Bez popisku

S představami o tom, že je alkohol něco jako nápoj lásky, se setkáváme po dlouhé roky. Funguje ale alkohol opravdu jako afrodiziakum? Je po pátém pivu každá žena věru krásná? Budeme mít v opilosti lepší a intenzivnější orgasmus nebo nás pití zanechá ve stavu, kdy nebudeme vůbec schopni vyvrcholení?

Pro ženy: Zvyšuje alkohol sexuální touhu? Tak trochu.

Jeden nebo dva drinky nás mohou nabudit. Sexuální bohyně se z nás s alkoholem ale nestane. Pití alkoholu u žen zvyšuje hladinu testosteronu. A tento mužský hormon skutečně pomáhá zvyšovat sexuální touhu. Roli však může hrát i element očekávání. Lidé si pití spojují s pocity vyššího sebevědomí a sexuální přitažlivosti. Může se tak jednat o typ sebenaplňujícího se proroctví: pokud očekáváme, že alkohol povede k lepšímu sexu, pravděpodobně k němu povede. Alespoň subjektivně.

Důležité je, že ačkoliv některé ženy mohou cítit po požití alkoholu zvýšenou sexuální touhu, neznamená to, že jejich těla budou spolupracovat. Výzkumy ukazují, že zatímco alkohol pomůže ženám myslet si, že mají větší chuť na sex, větší množství alkoholu naopak způsobuje fyziologický efekt, který snižuje citlivost jejich genitálií. Pokud jde o alkohol a sex, je tedy podstatné nepřekročit rozumnou hladinu alkoholu v krvi. Čím větší množství alkoholu, tím hůře dosáhne žena naplnění alkoholem vzedmuté touhy.

Pro muže: Po alkoholu je těžší vztyčit plachty

Tak jo, pánové. Tohle nebude příjemné čtení. U mužů alkohol funguje obdobně, ale účinek je o poznání přímočařejší. Stejně jako u žen, alkohol v rozumné míře (drink nebo dva – tam to zpravidla končí) může podpořit sexuální touhu. Má to ale docela velké ALE, zvlášť pokud tu rozumnou hranici překročíme nebo saháme k alkoholu před sexem pravidelně.

Je to tak. V angličtině pro to dokonce mají výraz: whisky dick. A není to jen whisky, které můžeme dávat za vinu, že se ne a ne postavit. Může to způsobit jakýkoliv alkohol. Ten může negativně ovlivnit schopnost mít a udržet si erekci. Pokud pijeme příliš často a hodně, v sázce je také takzvaná erektilní dysfunkce – permanentní poškození nádobíčka.

Vše vede k tomu, že můžete mít na sex sice velkou chuť, ale ono to zkrátka nepůjde. Jeden nebo dva drinky ejakulaci neoddálí, ale pokud toho člověk vypije příliš, může se to stát. Nadměrné pití může způsobit i tzv. opožděnou ejakulaci, což je porucha, při které člověku trvá při sexuální stimulaci přes půl hodiny, než dosáhne vyvrcholení. Pro některé to může znamenat i absolutní konec schopnosti ejakulovat.

Poznejte nový rozměr střízlivosti na stránkách www.suchejunor.cz.

Bez popisku

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info