Suchej únor: Jak se s dětmi bavit o alkoholu?

Rodiče svým životem, chováním i postoji dávají dětem návod, jak se v různých situacích chovat, co se dá dělat, co je správné,” uvádí v rozhovoru o alkoholu a rodičovství psycholožka Ilona Preslová. Klíčové je podle odborníků nikoli to, co dětem o alkoholu říkáme, ale to, jak se sami ve vztahu k němu chováme.

7. 2. 2022

Bez popisku

Ukazujeme-li dětem, že alkohol je jedním z prvních „pomocníků″ v okamžicích krize, stejně jako nezbytnou součástí každé oslavy (což podle Preslové posiluje například i podávání nealkoholického piva nezletilým), vytváříme tím vzorce, jichž se pravděpodobně budou děti držet i v dospělosti. Nepřispívá ani skutečnost, že až pětina rodičů před dětmi dělá, že alkohol „neexistuje″ a nemluví o něm vůbec. Zároveň podle průzkumu Ministerstva zdravotnictví a Suchýho února až čtvrtina všech nezletilých ochutná poprvé alkohol právě od svých rodičů.

V duchu výzvy Suchej únor, jejímž cílem není dosáhnout úplné abstinence, nýbrž překonat sebe sama a vyzkoušet si, jakou roli alkohol v našem životě hraje, proto nabízíme i malé rodičovské devatero pro ty z rodičů, kteří by dětem rádi pomohli nastavit jejich vztah k alkoholu zdravě a s mírou:

  1. Komunikujte o alkoholu - otevřeně a bez moralizování.
  2. Domluvte se na jasných pravidlech (ne)pití a trvejte na jejich dodržování.
  3. Respektujte potřebu soukromí. Důvěřuj ale prověřuj!
  4. Ptejte se dětí na jejich názory na alkohol.
  5. Informujte - pravdivě a věcně - o účincích alkoholu.
  6. Nezastrašujte.
  7. Nebásněte o alkoholu jako elixíru života.
  8. Podpořte schopnost dětí říkat “ne” - nejen na alkohol.
  9. „Mami, tati, pili jste, když jste byli v mém věku?“ Nelžete, ale ani to moc nedramatizujte.

Více informací o vztahu dětí a dospívajících k alkoholu, o alkoholu v rodině nebo o tom, jak své blízké podpořit v případě, že u nich pití přesáhlo zdravou míru, se dočtete v knize Suchej únor. 

Poznejte nový rozměr střízlivosti na stránkách www.suchejunor.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info