Zimní hry Speciálních olympiád

7. 2. 2019

5. -11. ledna se na Pomezních boudách v Krkonoších konaly Zimní hry Speciálních olympiád. Kromě sportů byl hlavním doplňkovým programem screening kvality nohy sportovců s mentálním postižením. Celé šetření se studenty Fakulty sportovních studií MU vedla dr. Marta Gimunová, která je kontaktní osobou pro tento program. Skupina dobrovolníků vyšetřila celkem 118 účastníků, z toho bylo 102 sportujících a 16 trenérů či doprovázejících rodičů, kteří měli o program zájem. Součástí jsou vždy  doporučení pro sportovce či jejich trenéry či rodiče, vzdělávání sportovců prostřednictvím adekvátních obrázkových knih, a také drobná ocenění.

Paralelně probíhalo i šetření zraku, pod vedením kolegů z Lékařské fakulty MU (dr. Beneš a dr. Veselý) a proškolených studentů z této fakulty. Za týden zimních her se jim podařilo vyšetřit 213 osob, z toho 153 sportovců SO a 60 jejich doprovodů. Pomocí sponzorů se jim podařilo rozdat 194 slunečních brýlí a zajistit 19 brýlí pro korekci zjištěných očních vad.

Video Zimní hry Speciálních olympiád.

Autor textu a fotek: prof. Hana Válková