Zvyšování odbornosti studentů fyzioterapie

2. 3. 2020

O víkendu 22.-23. 2. 2020 se studenti třetího ročníku oboru Fyzioterapie sešli v prostorách Fakulty sportovních studií MU, aby pod vedením fyzioterapeuta Mgr. Tomáše Debowskiho získali další teoretické, ale především praktické dovednosti uplatnitelné v jejich praxi. Tématem víkendového semináře byla manuální centrace ramenního kloubu dle konceptu Bazálních posturálních programů, jehož autorkou je fyzioterapeutka Jarmila Čápová. První polovina sobotního dne patřila především teoretickým základům, kdy byli studenti seznámeni s principy konceptu a následně i zákonitostmi jeho praktické realizace. Zbytek sobotního i nedělního programu byl věnován praktickému nácviku. Nácvik probíhal nejprve formou demonstrace na jednom studentovi. Následně byl daný terapeutický postup vyzkoušen mezi studenty ve dvojicích, přičemž lektor poskytoval studentům zpětnou vazbu. Během víkendu si tak studenti vyzkoušeli několik terapeutických zásahů v poloze na břiše a na zádech pro různé diagnózy.

Získané dovednosti studenti hned následující týden aplikovali na svých školních praxích. Informace a praktické zkušenosti ze semináře jim poskytly další velmi cennou a fungující zkušenost, jak pomoci pacientům s jejich problémy a tím zlepšit jejich zdravotní stav.