Analýza chůze u seniorské populace

Chůzi sledujeme z mnoha úhlů pohledu, nyní konkrétně u seniorské populace jako cílenou pohybovou aktivitu, ale také jako efektivní diagnostickou metodu. Žijeme v době, kdy je chůze u seniorů jedna z mála pohybových aktivit, které mohou bezpečně vykonávat. Pojďme si říci, co vyplývá z nejnovějších výzkumů i zkušeností SenTýmu FSpS 

30. 4. 2021 Lenka Svobodová

Bez popisku

Sledovali jsme vliv chůze s holemi na fyzickou kondici seniorů. Trénink probíhal 2x týdně 60 minut, po dobu tří měsíců. Náš výzkum potvrdil pozitivní vliv chůze s holemi na úroveň dynamické rovnováhy, síly dolních končetin, hbitosti, reakční rychlosti, vytrvalosti a denzity kostí. Velmi výrazně se trénink chůze projevil také na snížení strachu z pádu u běžných denních aktivit.  

Chůze jako diagnostická metoda 

Chůzi využíváme také jako diagnostickou metodu. U chůze sledujeme délku kroku, kadenci (rychlost a plynulost), šířku základny, stojnou i švihovou fázi  atd. Sledování těchto časoprostorových ukazatelů chůze dokáže odhalit riziko pádu. Např. pokud je délka dvojkroku (pravá, levá)  kratší než polovina výšky měřené osoby, znamená to vysoké riziko pádu u běžných denních aktivit. Rychlost chůze je u seniorské populace označována jako znak vitality pro fyzický výkon. Snížení rychlosti chůze o 10 cm/s také naznačuje zvýšení rizika pádu. 

Doporučení 

Světová zdravotnická organizace doporučuje pro podporu zdraví svižnou chůzi alespoň 150 minut týdně, to znamená například 5 x týdně 30 minut (3000 kroků). Za obvyklé tempo u seniorů se udává 100 kroků za minutu. Tato chůze by měla být nad rámec běžných denních aktivit (vaření, nákup, úklid). Choďte minimálně 10 minut v kuse, choďte tak, abyste u chůze mohli mluvit, ale již ne zpívat. Vkládejte si do chůze úseky, které půjdete rychlejším tempem (do zadýchání), například od lampy k lampě. Začněte na rovném povrchu, postupně zařazujte mírné kopce a přírodní terén. Chcete-li zapojit i svaly horní části těla, vezměte si hůlky (vždy používejte obě).  

Pokud byste chtěli zjistit, jak na tom je vaše chůze v souvislosti se zdravím, napište na svobodova@fsps.muni.cz a my vám rádi poskytneme podrobné informace. Více informací o pohybu i výživě v seniorském věku najdete na webu SenFSpS.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info