Pracovní stres trápí až 70 procent Čechů

Nejen pandemie koronaviru výrazně proměnila naše pracovní prostředí. Stále více lidí pracuje z domova a z osobních schůzek se často stávají videokonference. Přesto pracovních úkolů přibývá a nároky na pracovní výkony se zvyšují. Co při jejich zvládání pomáhá? Přečtěte si článek od psychologů ze studie CELSPAC.

21. 1. 2022 Aneta Sojková

Bez popisku

Právě zvyšující se pracovní nároky jsou totiž, vedle špatných vztahů na pracovišti, jednou z hlavních příčin vzniku pracovního stresu. S tím se podle průzkumů setkává až 70 % Čechů. Více než polovina Čechů se v práci cítí ve stresu jen občas, ale přesto pravidelně. Zhruba 15 % pak pociťuje pracovní stres často.

Pracovní stres má samozřejmě kromě naší psychiky vliv i na pracovní výkony. Výrazně snižuje produktivitu a zároveň ohrožuje i naše zdraví. Je totiž hlavním viníkem většiny pracovních úrazů a v krajních případech může vést až k syndromu vyhoření. Ten se projevuje ztrátou zájmu o práci, prázdnotou, otupělostí, únavou, nespavostí a celkovým vyčerpáním. Na fyzické úrovni pak bolestmi hlav a hrudi, rychlým bušením srdce nebo dušností.

Ke zvládání stresu podle psychologů napomáhá i psychologický kapitál

Ke zvládání stresu podle odborníků napomáhá i psychologický kapitál, který mimo jiné značí třeba to, jak se dokážeme vyrovnat s překážkami nebo jakou sebedůvěru máme ve své schopnosti.

Proto i ten psychologové v rozšiřujícím dotazníkovém šetření podrobně prozkoumají. Dotazník mohou až do soboty 22. ledna vyplnit všichni původní účastníci studie ELSPAC, kteří zároveň přišli na převyšetření Young Adults nebo Health Brain Age. Nejen, že získají chvíli zamyslet se nad svou situací v práci, ale také dostanou individuální i shrnující výsledky. Dozví se z nich například, jaký je jejich psychologický kapitál nebo jak jsou ohroženi syndromem vyhoření.

Nezapomínejme na prevenci

Ani při plném pracovním nasazení a ostatních každodenních povinnostech bychom neměli zapomínat na prevenci. Závěrem proto přinášíme pár základních tipů, které pomáhají ulevit od stresu a zároveň předcházet syndromu vyhoření.

  • Vyčleňte si kromě práce i čas na kvalitní odpočinek, ať už to pro vás znamená číst si knihu nebo jít běhat.
  • Nezapomínejte ani na vztahy mimo pracoviště. A udržujte pravidelný kontakt s vašimi blízkými.
  • Nezapomínejte na zdravou stravu a pohyb. I to, že vystoupíte o pár zastávek tramvaje dříve a dojdete pěšky, se počítá.
  • Zkuste si práci naplánovat. A to i přestože třeba nepatříte mezi fanoušky to do listů.
  • Pokud vás něco v práci trápí, mluvte o tom!

Co je to CELSPAC?

CELSPAC je výzkum lidského zdraví a faktorů, které ho ovlivňují. Jsme živá laboratoř tvořená účastníky studií, vědci a dalšími odborníky z Centra RECETOX na Masarykově univerzitě ve spolupráci s městem Brnem. Ve studii CELSPAC: Young Adults už téměř tři dekády zkoumáme kondici a zdraví mladých Brňanů. Společně s nastávajícími maminkami ve studii CELSPAC: The Next Generation zase pomáháme poodhalit příčiny civilizačních onemocnění, jako jsou astma, alergie, ADHD, poruchy autistického spektra nebo obezita. Vyšetření Young Adults probíhá kompletně v laboratořích na Fakultě sportovních studií MU.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info