© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Fyziologie pro RVS
Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D.


Vyšetření moči
Cílem videa je seznámit studenty se základním vyšetřením moči.
Vyšetření moči


  • Vyšetření moči je cennou diagnostickou metodou, která umí relativně snadno a rychle odhalit velké množství poruch a chorobných stavů.  Moč jako taková nás informuje nejen o stavu a funkci močových cest, ale i o lidském organismu jako celku.

  • Vyšetřovaný člověk se obvykle vymočí do zkumavky či kelímku. Zejména pro mikrobiologické vyšetření moče je nutné získat střední proud moče.

  • Testační papírky jsou základním a orientačním vyšetřením moče. Jejich výhodou je snadná dostupnost, nízká cena a možnost rychlého odečtení výsledků. Vyšetření spočívá v tom, že do vzorku moči se ponoří papírek, jejichž koncové části se po styku s močí vlivem chemických reakcí různě zabarví. Dle zabarvení se pak může odhadnout kyselost moči a přítomnost určitých látek jako je cukr, bílkoviny, bilirubin, ketolátky, hemoglobin, pH moči, hustota moči.

  • Takto vypadají klasické testační papírky. Krabička na sobě má popis výsledných barev s orientačními hodnotami, které těmto barvám odpovídají.