Jak se liší odezva na silové zatížení u mladší a starší populace?
To je jádrem chystaného výzkumu „Molekulová adaptační odezva na hypertrofický trénink u seniorů a mladých sportovců“, do nějž hledáme participanty.
Překonávání překážek je součástí lidského života. A bohužel, čím jsme starší, tím více máme pocit, že se naše tělo proti nám spiklo. Zhoršující se fyzická zdatnost v důsledku stárnutí (úbytek svalové hmoty a síly, ztuhlost kloubů, zpomalení reakční rychlosti) v souvislosti se zhoršením zraku a sluchu dostává seniory do nebezpečných situací, které mohou vyústit v pád.
Pády seniorů tvoří třetí nejčastější příčinu úmrtí z důvodu zranění. Proto hledáme možnosti, jak riziko pádu eliminovat. Inspirovali jsme se americkým fyzioterapeutem Benem Musholtem, který vidí v Parkouru pro seniory velký potenciál.
Cílem cvičení je naučit seniory vyhodnotit překážky různého typu, co nejefektivněji je překonat a naučit se bezpečně padat. Benefitem tohoto typu cvičení je získání sebejistoty, což už samo o sobě zkvalitní každodenní život seniora a dovolí mu provozovat i zájmové aktivity.
Podrobněji můžeme parkour koncept pro zdravé stárnutí popsat v pěti základních principech.
Babi, dědo, přijďte mezi nás! Studenti, studentky, zaměstnanci a zaměstnankyně fakulty, máte ve svém okolí seniora/ku? Informujte je o našem výzkumu a pozvěte je k nám. Podmínkou pro zařazení je věk nad 60 let a soběstačnost.
Začínáme již v druhé půlce září! Kapacita je omezena.
Účast ve studii znamená:
Máte otázky? Zajímá vás víc? Chcete se přidat? Napište na email svobodova@fsps.muni.cz
To je jádrem chystaného výzkumu „Molekulová adaptační odezva na hypertrofický trénink u seniorů a mladých sportovců“, do nějž hledáme participanty.
XVII. všesokolský slet v Praze 2024 pokračoval v dlouhé tradici sokolských sletů. Přečtěte si více o nich v tomto článku.