Podílíme se na vývoji ochranných oděvů pro bezpečnostní a záchranné složky

Na fakultě sportovních studií v rámci projektu „Analýza vlivu ochranného oděvu na sledované parametry tělesných funkcí ve vybraných zátěžových podmínkách“ sledujeme, jak tělo reaguje v extrémních podmínkách v různých typech ochranných obleků pro bezpečnostní a záchranné složky.

18. 5. 2023 Vojtěch Grün

Každý oblek je specifický a chrání tělo před různými toxickými látkami. Některé chrání proti toxinům vznikajících při hoření, jiné proti radiaci, další proti aerosolům a tak podobně. Zkoušíme ale také jejich kombinace, jestli je to snesitelné a případně po jakou dobu. Cílem je vylepšit zastaralé ochranné obleky tak, aby byl člověk používající tyto obleky schopný vydržet v něm déle a byl stále chráněný.

Tento výzkum probíhá v laboratořích fakulty sportovních studií, kde jsou přísně dodržovány definované podmínky prostředí (vysoká teplota a relativně nízká vlhkost). Hlavními sledovanými fyziologickými parametry jsou tepová frekvence, teplota a vlhkost těla na povrchu i v jeho jádru. Toto je důležité nejen pro vědecké účely, ale především také pro ochranu zdraví testovaných osob. Testované osoby jsou dobrovolníci z řad studentů a zaměstnanců fakulty.

Měření probíhá již druhým rokem, ale samotný projekt běží o něco déle a navzdory různým komplikacím jsme ve finální fázi, kde testujeme odvětrávání a chlazení těla pomocí nově vyvinuté ventilační jednotky. Což je zásadní hlavně u neprodyšných obleků. Lidské tělo se totiž ochlazuje sáláním tepla a hlavně pomocí odpařování potu. V oblecích, které jsou neprodyšné, je ochlazování téměř nemožné, zvlášť, když je i vysoká teplota okolního prostředí. Poté nás bude čekat ještě testování obleků v terénních podmínkách.

Tento výzkum technicky zajišťuje Mgr. Vojtěch Grün a administrativně ve spolupráci s Mgr. Romanem Drgou z Oddělení projektové podpory. Výzkum probíhá ve spolupráci se Státním ústavem jaderné, chemické a biologické ochrany a společností Dekonta a.s.