Harmonizační cvičení
Hana Picková

Ostatní dechy
Kapálabháti

Očistný dech. Pracuje pouze spodní část plic - spodní dech - hrudník a ramena jsou v naprostém klidu. Důraz je kladen na výdech, který prochází oběma nosními dírkami a který je velmi rychlý a prudký. Provádíme během vzpřímeného sedu stahem břišních svalů jako bychom pumpovali břišní stěnou. Bederní vzpřimovače trupu během prudkého výdechu mírně páteř prohýbají. Tím se přední a zadní stěna břišní dutiny k sobě přibližuje "jako když dlaně tleskají", čímž vzniká pocit pohybu vzhůru. Nádech provádíme pasivním povolením výdechových svalů bez vědomé manipulace s břišní stěnou.
Cílem je jedna gharšana, tedy 120 dechových cyklů v trvání jedné minuty. Většina začátečníků dlouhé provádění pro slabost břišních svalů nezvládne - neúplné uvolnění během pasivního nádechu neumožní správné provedení techniky, doporučuje se provádět série po 10 deších a později přidávat.
Cvičení vyžaduje určitou pokročilost, začátečník by jej měl praktikovat s opatrností.

Cvičení je celkově aktivizující, provádí mj. masáž břišní dutiny. Uvolňuje průchodnost dýchacích cest tím, že posouvá hleny směrem z plic. Zároveň mohou vznikat zvláštní pocity hlavy ( v doslovném překladu název znamená "zářící lebka").
Neprovádět při oslabení plic, očních a ušních chorobách, vysokém krevním tlaku, závratích a nemocích srdce.



Bhastrika

Chladivý dech. Jedno z nejužívanějších jógových dechových cvičení. Předem nutno zdůraznit, že toto cvičení - stejně jako kapálabháti - patří mezi preventivní cvičení, zvyšující odolnost organismu a předpokládá nepoškozenou plicní tkáň, srdce a cévy.
Je několik typů - Svámí Gítánanda uvádí 11 základních. Sanskrtský název lze přeložit jako "kožený měch", jedná se o rychlý, prudký a hlučný výdech obsahu plic. Jedná se o velmi hluboký nádech a hlasitý, prudký a rychlý výdech. Podle typu cvičení jsou zapojeny obě nosní dírky, ústa, jazyk, pohyb těla.
Pro naše účely bude popsána Mukha bhastrika, zapojující ústa, jazyk a pohyb těla.
Ve vadžrásaně (sedu na patách) dýcháme celými plícemi. Táhlý nádech oběma nosními dírkami a výdech je vyrážen ústy v kakí mudře (vraní zobák) - ústa sešpulená a jazyk v trubičce - se současným skláněním čela k zemi. S nádechem se tělo napřimuje zpět do sedu na patách. Opakujeme několik takovýchto cyklů. 

Je to velmi očistná varianta techniky, vyrovnává acidobasickou disbalanci organizmu, nasycuje krev kyslíkem a vylučuje velké množství oxidu uhličitého. Působí také na metabolismus těla - je podpůrnou metodou pro léčení cukrovky.
Je důležitá postupnost nácviku, pozor na hyperventilaci, je nežádoucí a je třeba ihned přestat. Neprovádět při nízkém krevním tlaku, závratích a nemocích srdce.




Střídavé dechy

Polarizační  dech - jde o práci s Idá nádí a Pingalá nádí. Nádí jsou jakési kanály, vodiče vitální energie tělem.  Jedná se o cvičení, kdy je dech za pomocí mechanického uzavírání nosu (palec a prsteník střídavě jemně uzavírají dírky nosu) veden střídavě oběma nosními dírkami. Máme v těle dvě energetické dráhy, dvě mozkové hemisféry, dvě nosní dírky . Na základě tohoto faktu pracuje Svarajóga, jóga založená na vědě o rytmu dechu. Nos je dokonalým nástrojem pro změnu aktivity mozku a dýchání nosem má velmi rozsáhlý vliv na organismus. Nedýcháme totiž oběma dírkami současně stejně, vždy je dominantní jen jedna nosní dírka, právě tak, jako je vždy dominantní jedna mozková hemisféra.

Tato dominace se mění díky tzv. "skořepám nosním", což je speciální orgán, který mění svou velikost podle krevního tlaku a obsahu kysličníku uhličitého v krvi. Souvisí to s dvěma energetickými drahami - Idá nádí a Pingalá nádí. Hlavním středovým kanálem je Šušumná nádí. Všechny tři začínají u kořene páteře, Idá nádí vede podél Šušumná nádí  po levé straně a náleží k levé nosní dírce, Pingaáa nádí naopak stoupá podél pravého břehu Šušumná nádí, pravou stranou těla a náleží jí nosní dírka pravá.

Cvičení střídavých dechů je část cvičeni známých pod názvem Lóma-vilóma pránájáma (očištění nádí). Je to harmonizační vyrovnávací rytmický střídavý dech.

Techniku provádíme v rovném sedu. Dominantní ruka vytvoří pozici Naságra mudra (uzávěra nosu). Ukazováček a prostředníček je položen mezi obočím, palec a  prsteníček jsou položeny na stranách nosu a střídavě se přiklápí a odklápí tak, aby dech běžel v nádechu nebo výdechu jednou dírkou a druhá byla uzavřena.
V jednom cyklu nadechujeme zhluboka a dlouze levou nosní dírkou, pravá je uzavřena. Pak levou nosní dírku uzavřeme a výdech vedeme pravou nosní dírkou, kterou otevřeme. V dalším nádechu zůstane pravá nosní dírka otevřená,  k výdechu opět přehodíme "klapky prstů" a otevřenou levou nosní dírkou vydechneme. Cykly provedeme alespoň čtyři.
Tato technika čistí energetické kanály, nádí, stimuluje obě dvě hemisféry mozku střídavě vedeným proudem vzduchu oběma nosními dírkami a vyrovnává pránické a ápanické proudění v těle.

Praktikování je odvislé od vyšší pokročilosti žáka.


  • Lóma-vilóma pránájáma (očištění nádí)
  • Naságramudra (uzávěra nosu)


Udždžají dech

Je plným jógovým dechem, prováděným oběma nosními dírkami, kdy vzduch prochází přes překážku. Tím dochází ke změně tlakových a rychlostních charakteristik proudu vzduchu v oblasti hrdla. Důsledkem překážky je pak vznikající šumivý zvuk, podle něhož se tomuto dechu říká šumivý (čmeláčí dech).
Nejprve se provádí tak, že při mírném klonu hlavy v nádechu projde vzduch plným způsobem a při výdechu zmenšíme hlasivkovou štěrbinu pro průchod vzduchu stahem polykacích svalů, což vytvoří šumivý zvuk. Později je možné přidat stažení i v nádechu

V tomto provedení patří mezi mysl zklidňující dechy.


Dech udždžají také praktikují cvičenci Aštángajógy jako energetizační dech, nazývaný "dechem vítěze". Pro jeho praktikování je třeba zvládnou práci s uzávěry, tzv. bandhami:

  • Uddíjána bandha - břišní uzávěr, stah břišní stěny.
  • Múla bandha - spodní uzávěr pro oblast hráze, ovládání zdroje životní energie.
  • Džálamdhara bandha - krční uzávěr, uzavření hlasivkové štěrbiny.

Cvičení tohoto typu dechu udždžají není předmětem této pomůcky, je určeno pro velmi pokročilé žáky.

© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.